Mindfulness teraapia

Ärksameelsus (mindfulness) on psühhoteraapia ravivorm, mis hõlmab endas hetkest teadlik olemist oma keha-meele protsessides ning hinnangute ja reaktsioonide vaba olemist loomaks eesmärgistatud sidet mis tahes eluoludega

Mis on mindfulness teraapia?
Mindfulness-teraapia on teraapiavorm, mis põhineb mindfulness'i põhimõtetel ja praktikal. Mindfulness, mida nimetatakse ka teadvelolekuks, on teadlikkuse seisund, kus inimene keskendub hetkele ilma hinnanguid andmata, mõistmata või kritiseerimata. See teraapiavorm kasutab mindfulness'i tehnikaid ja harjutusi, et aidata inimestel teadlikumalt ja teravamalt kogeda oma mõtteid, emotsioone ja füüsilist keha ning parandada nende vaimset heaolu.

Mindfulness-teraapia on individuaalne ja kohandatav teraapiavorm, mis keskendub konkreetsetele probleemidele ja eesmärkidele. See võib olla kasulik neile, kes soovivad parandada oma vaimset tervist ja õppida, kuidas läheneda oma probleemidele teadlikumalt ja rahulikumalt.  

Kuidas näeb välja mindfulness-teraapia protsess?
Mindfulness-teraapia on individuaalne protsess, kus terapeut töötab iga kliendiga individuaalselt, et kohandada teraapia protsessi vastavalt kliendi vajadustele ja eesmärkidele. Teraapia eesmärk on aidata inimestel arendada teadlikkust, vähendada stressi ja ärevust, toime tulla vaimse tervise probleemidega ning parandada üldist vaimset heaolu.

Esimene samm mindfulness-teraapias on alguskohtumine terapeudiga. Selles kohtumises arutavad klient ja terapeut klientide muresid, eesmärke ja ootusi. Terapeut selgitab mindfulness'i põhimõtteid ja kuidas need saavad teraapia osaks. Mindfulness-teraapia keskendub erinevatele mindfulness'i harjutustele, mis võimaldavad klientidel arendada teadlikkust ja keskendumist. Need harjutused võivad hõlmata hingamisharjutusi, kehateadlikkuse harjutusi, meditatsiooni ja teisi tehnikaid. Klienti õpetatakse suunama tähelepanu oma mõtetele, emotsioonidele ja füüsilistele aistingutele hetkes. Klient õpib märkama oma mõtteid ja tundeid ilma hinnangute andmata või nende külge klammerdumata.

Terapeut julgustab klienti vaatlema oma mõtteid ja emotsioone ilma hinnanguid andmata ja enesekriitikata. See aitab kliendil aktsepteerida oma kogemusi ja õppida neist ilma negatiivse enesekriitikata. Klienti julgustatakse praktiseerima mindfulness'i harjutusi igapäevaselt, et arendada teadlikkust ja integreerida neid tehnikaid oma igapäevaelus.

Kui klientidil on konkreetne mure või vaimse tervise probleem, saab mindfulness-teraapia protsess keskenduda just sellele murele. Terapeut juhendab klienti mõistma ja töötama läbi oma muret teadvustava suhtumisega. Kliendid võivad saada juhiseid ja harjutusi, mida nad saavad jätkata iseseisvalt väljaspool teraapiaseansse. Mindfulness-teraapia eesmärk on aidata inimestel integreerida mindfulness'i oma igapäevaelu.  

Milliste muredega pöörduda mindfulness-teraapiasse?
Mindfulness-teraapia võib aidata inimestel toime tulla ärevusega, sealhulgas üldise ärevushäire, paanikahäire ja sotsiaalse ärevushäirega. See teraapiavorm võib olla osa depressiooni ravist, aidates inimestel mõista ja muuta negatiivseid mõttemustreid ning leevendada depressiivseid sümptomeid. Mindfulness-teraapia aitab inimestel arendada stressihaldusoskusi ja õppida, kuidas lõdvestuda ning leevendada stressiga seotud füüsilisi ja emotsionaalseid sümptomeid.

Mindfulness-teraapia võib aidata inimestel toime tulla ärevushäiretega, nagu paanikahood, obsessiiv-kompulsiivne häire (OKH) ja posttraumaatilise stressihäire (PTSD). See teraapiavorm võib olla osa sõltuvuste ravist, aidates inimestel arendada enesekontrolli ja vähendada sõltuvuste tarbimist. Mindfulness-teraapia aitab inimestel parandada unekvaliteeti ja toime tulla uneprobleemidega, nagu unetus. Teraapia võib olla osa söömishäirete ravist, aidates inimestel arendada teadlikkust oma söömisharjumustest ja emotsionaalsest söömisest. Mindfulness-teraapia võib aidata inimestel parandada suhteid, suhtlemisoskusi ja emotsionaalset sidet teistega. Mindfulness teraapiavorm võib aidata inimestel suurendada enesehinnangut, eneseusku ja positiivset enesevaadet.Mindfulness-teraapia sobib ka inimestele, kes soovivad parandada oma üldist vaimset heaolu ja arendada teadlikkust.  

Kellele sobib mindfulness-teraapia?
Mindfulness-teraapia võib olla kasulik noorukitele ja lastele, kes kogevad ärevust, depressiooni, stressi, käitumisprobleeme või kes vajavad abi enesehinnangu ja emotsionaalse regulatsiooni arendamisel. Mindfulness-teraapia on laialdaselt kasutatav täiskasvanute seas, kes soovivad toime tulla ärevuse, depressiooni, stressi, suhteprobleemide, sõltuvuste ja muude vaimse tervise probleemidega.

Broneeri aeg
Vastuvõtule
Kas soovite rohkem infot? Saadameile e-kiri aadressil info@heaolu.ee või helista telefonil +372 56 900 832 (eesti keeles) ja räägime.